З незапам'ятних часів мед відомий, як найцінніший лікувальний засіб. Мед володіє імуностимулюючою властивістю, підвищує резистентність організму, діє заспокійливо, зцілює весь організм. Мед містить амінокислоти, мікроелементи, вітаміни, ферменти, які дуже корисні для людини.

Склад меду залежить від сезону і від грунтів, де ростуть рослини. Від того, з яких рослин мед був зібраний, він ділиться на дві категорії: поліфлорний - зібраний з рослин різного виду і монофлорний - з однакових рослин. Колір меду відрізняється великою різноманітністю. Темні сорти меду цінуються більше, так як вміст в них вітамінів, амінокислот, мінеральних речовин, каротину набагато вищий, ніж у світлих сортів.

Монофлорний мед на світовому ринку користується підвищеним попитом, а тому і ціна його на багато вище поліфлорного.

Правильне зберігання – найважливіша умова збереження корисних властивостей меду. Сонячні опромінення знищують майже всі антибактеріальні речовини, а при нагріванні до 50 градусів і вище, він втрачає всі корисні властивості. Найкраще зберігати його в скляному посуді при температурі +10- 20 градусів за Цельсієм.

Для лікування краще використовувати мед, зібраний з акації, гречки і каштана в рідкому вигляді.

Якщо мед закристалізувався, зробити його рідким можна на водяній бані. Мед можна додавати в різні продукти: сир, кефір, молоко, киселі, вершки, каші, соки, але особливо його корисні властивості проявляються при вживанні в невеликій кількості натщесерце. З підвищеною кислотністю, мед доцільно вживати з кашею і сиром.

Не можна вживати його тривало понад 100 г на добу, оскільки це може привести до захворювання підшлункової залози. В першу чергу цього правила повинні дотримуватися люди похилого віку. Незважаючи на те, що аптеки пропонують нам величезну різноманітність лікарських препаратів, мед залишається найціннішим, незамінним продуктом для оздоровлення людини.