Що являє собою бджолиний рій?
Підготовка до роїння ведеться в повному мовчанні. Як правило, в травні робочі бджоли закладають кілька маточників і вирощують в них молодих маток. У більшості випадків їм було б достатньо однієї матки, але з нею може статися нещастя. Природі не властива сентиментальність, тому в сім'ї вирощується з півдюжини або більше маток, більшість яких заздалегідь приречені на смерть.
Приблизно за тиждень до того, як перша молода матка повинна буде вийти з свого осередку, сім'я роїться. Ініціатива і в цьому випадку виходить від робочих бджіл. Уже за кілька днів до цього їх діяльність дещо скорочується. У сильній сім'ї бджоли щільними купками сидять перед вічком свого житла. Раптово всі вони приходять в збудження і хмарою піднімаються в повітря, кружляючи в безладному, шаленому вирі і стикаючись один з одним. Приблизно половина всіх бджіл родини залишає вулик, разом з ними і стара матка.
Спочатку вони відлітають недалеко. Бджолина хмара збирається навколо гілки дерева або будь-якого іншого предмета і розташовується на ньому щільним ройовим «гроном», приховуючи матку. Тепер-то і настає момент, коли бджоляр може без особливих зусиль перенести рій в порожній вулик і вважати його своїм. Адже поки рій в бездіяльності висить на гілці, його квартир'єри («бджоли-розвідниці») вже старанно шукають підходяще дупло дерева або порожній вулик, що знаходиться нерідко на віддаленій пасіці. Повернувшись, вони призводять рій в рух і піднімають його в повітря. Ройове гроно розсипається, і знову бджоли, подібно до хмари, рухаються в височині, прямуючи до свого нового житла, місце розташування якого їм вказали бджоли-розвідниці.